خريد بک لينک
رزرو آنلاين هتل خارجي
خريد سکه سوکر استار ارزان
بسکتبال
زیرمانیتوری مدیریتی
رزرو آنلاين هتل خارجي
فلنج
جرائم اینترنتی علیه اطفال و زمینه های جرم شناسی
<-BloTitle->
<-BloText->

عضویت در سایت
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
ادرس سایت یا وبلاگ : http://
سال تولد:
جنسیت :
وضعیت تاهل :
کشور : (کشور محل سکونت)
شهر :
آیدی یاهو :
کد امنیتی : *

آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
<-TalarTitle-> <-TalarSub-> <-TalarHit-> <-Talarwriter->

تاريخ : 17 بهمن 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : پی 30فایل | بازدید : <-PostHit->
جرائم اینترنتی علیه اطفال و زمینه های جرم شناسی

رشد و توسعه فن آوری های نوین زندگی انسانها، رابه طور برجسته‌ای دگرگون ساخته است سی سال پیش سال رایانه‌ها بعنوان یك شیء لوكس و تجملی و صرف هزینه برای آن حتی یك ولخرجی محسوب می شد

دانلود جرائم اینترنتی علیه اطفال و زمینه های جرم شناسی

جرائم اینترنتی
علیه اطفال
زمینه های جرم شناسی
جرائم اینترنتی علیه اطفال
جرائم اینترنتی علیه اطفال و زمینه های جرم شناسی
پروژه
پژوهش
مقاله 
جزوه
تحقیق
دانلود پروژه
دانلود پژوهش
دانلود مقاله 
دانلود جزوه
دانلود تحقیق
دسته بندی فقه و حقوق اسلامی
فرمت فایل doc
حجم فایل 78 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 97

جرائم اینترنتی علیه اطفال و زمینه های جرم شناسی

 

مقدمه

الف- تاریخچه تحولات

رشد و توسعه فن آوری های نوین زندگی انسانها، رابه طور برجسته‌ای دگرگون ساخته است. سی سال پیش سال رایانه‌ها بعنوان یك شیء لوكس و تجملی و صرف هزینه برای آن حتی یك ولخرجی محسوب می شد. تلویزیون ، رادیو و روزنامه تعنوان منابع اصلی اطلاعات واخبار تلقی می شد. تلویزیون های كابلی، مودم‌ها و خدمات آن لاین به‌طور بالقوه هم موجود نبود.

امروزه استفاده از رایانه در فرودگاهها، بازارهای بورس، مدارس، كتابخانه ها و حتی خانه‌ها امری متداول است. شبكه جهانی اینترنت امكان دسترسی آنی به آخرین تحقیقات علیم، اخبار، اطلاعات مرجع، خرید و فروش، عملیات بانكی، بورس‌ها، مزایده‌ها و سرگرمی های متنوع را فراهم آورده است. در سرتاسر جهان مردم به طور معمول از اینترنت برای اخذ دوره‌های دانشگاهی، گوش دادن به موسیقی، دیدن فیلم و انجام بازی های آن لاین متنوع بهره می برند. امروزه اطاق های گپ‌زنی در اینترنت و پست الكترونیك (ای میل) به عنوان وسایل بسیار مناسبی برای ارتباطات راه دور جایگزین تلفن و پست معمولی شده‌اند.

از سوی دیگر، سیرصعودی تعداد اطفالی كه امروزه از رایانه استفاده می كنند، توجه ما را به آنها معطوف می سازد. در سالهای اخیر میزان دسترسی به اینترنت و استفاده از آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. اطفال و كودكان زیر 18 سال از جمله كاربران اینترنتی هستند كه تعداد آنها در حال افزایش است. بنابر تخمین‌ها امروزه حدود 45میلیون كودك آن لاین هستند و تا سال 2005 میلادی این رقم به 77 میلیون كودك بالغ خواهد شد.

موضوع مهم آن است كه متاسفانه جانیان و بزهكاران نیز از فنآوری های نوین برای شكار قربانیان خود بهره‌مند می شوند. رایان و اینترنت كار متجاوزان را آسانتر كرده است. برای تبهكاران، اینترنت یك شیوه جدید، موثر و بی نام و نشان در جهت جستجو و مهیا كردن اطفال برای مقاصد جنایی نظیر تولید و توزیع هرزه كاری اطفال، تماس گرفتن با اطفال ، نزدیك شدن به آنها به قصد درگیر كردن آنها در اعمال جنسی، استثمار اطفال برای توریسم جنسی و برای مقاصد شخصی و تجاری است.

از قدیم ایام هم مجرمانی كه با قربانیان خود آشنا بوده اند و هم مجرمانی كه از این مزیت بی‌بهره بوده اند، دریافته‌اند كه اطفال زیر 18 سال طعمه‌های خوبی برای بزهكاران هستند. زیرا آنها غالباً ساده ، كنجكاو و جسور بوده و آرزومند توجه و محبت دیگران هستند. با این وجود جذابترین عامل برای متجاوزان شاید این است كه از لحاظ تاریخی اطفال به عنوان شاهد پذیرفته شده اند. همن سادگی اطفال و این كه به راحتی به سایرین اعتماد می كنند، آنها را به اهداف بی نظیری برای متجاوزان بدل می سازد. متجاوزانی بوده اند كه حتی از كودك بودن قربانی خویش مطلع نبوده اند ، اما در نهایت امر از این قضیه منتفع شدند.

یك ویژگی دیگر اطفال و گروههای سنی نزدیك به آن كنجكاوی است. آنها مشتاق تجربه كردن چیزهای جدید هستند. اغلب آنان درگیر موضوعاتی نظیر تمردو استقلال‌طلبی هستند و اغلب به وسیله رایانه و اینترنت درصدد جلب توجه و محبت افراد خارج از خانه بر می آیند.

از سوی دیگر، متجاوزان به اطفال همواره قربانیان خود را در اماكن عمومی می یابند. مكانهایی كه كودكان تمایل دارند، در آنجا جمع شوند؛ نظیر: اطراف مدارس، زمینهای بازی و مراكز خرید و فروش.

اینترنت فضای جدیدی را برای هدف قرار دادن اطفال در دسترس تبهكاران نهاده است. فضایی كه دارای ویژگی های خاص خود بوده و محیطی آرمانی راب برای تبهكاران فراهم كرده است. بررسی ویژگیهای این محیط جرم زای جدید، تنوع جرایم، اقدامات حمایتی و پیشگیرانه امری ضروری به نظر می رسد.

 

ب- طرح موضوع

این محیط جدید كه اصطلاح «سایبر اسپیس» یا فضای سایبر نامیده می شود، فضایی گسترده ف وسیع و موثر است كه در كلیه فعالیتهای اجتماعی بشر گسترش یافته و گاهی انسان را به بعد غیرمادی جهان نزدیك می كند. فضایی كاملاً متفاوت از آنچه تا به حال درگیر آن بوده ایم و چنان است كه گاهی یك انسان بسیار ضعیف از جنبه مالی، جسمی و یا قدرت دنیوی می تواند انسانهای بسیار دیگری را در عرض مدت بسیار كوتاهی غافلگیر كند و سرنوشت آنها را از مسیری به مسیر دیگر سوق دهد.

ویژگی های فضای سایبر عبارتنداز: ورود بسیار ساده و سریع به این فضا، قدرت تحرك بالا برای حاضران در این فضا، عدم وجود محدودیت (حداقل به اندازه سایر موارد) برای دسترسی به سایر حاضرین، امكان برقراری ارتباطهای ناخواسته، امكان برقراری ارتباطهای خواسته به اشكال متفاوت، برداشته شدن محدودیت های مكانی و زمانی، شركت در هرگونه فعالیت های مادی و معنوی سایر حاضرین، دسترسی به حوزه‌های اطلاعاتی سایرین، حتی در حریم خصوصی سایر اشخاص پاره ای از این ویژگیها آن را به محیطی مساعد برای ارتكاب اریم بدل می سازد.

امروز خطری كه متوجه اطفال است، حتی شدیدتر است، زیرا اینترنت امكان ناشناخته ماندن متجاوزین را فراهم می‌آورد. هدف قرار دادن اطفال در جهان مجازی و فضای سایبر، با هدف قرار دادن اطفال در دنیای واقعی شباهت هایی نیز دارد. برای مثال مجرم از اطلاعات كسب شده برای هدف قرار دادن كودك قربانی سود می برد. برای مثال ممكن است یك تبهكار اینترنتی با یك كودك دوستی آن لاین برقرار كند و تفریحات و علایق خویش را با وی مطرح كند. این امر ممكن است منجر به مبادله عكسها و هدایا شود.

دقیقاً همانند تبهكاران سنتی، مجرم آن لاین نیز تمایل دارد كه زمان بسیاری را صرف همراهی و آماده كردن یك كودك برای اهداف و نیات پلید خود كند، فرد متجاوز می‌خواهد كه اعتماد كودك را به خود جلب كند، اعتمادی كه به وی اجازه می‌دهد، سرانجام به مقصود شوم خود برسد.

اگر چه هیچ خانواده‌ای از این احتمال كه كودكشان در اینترنت در معرض سوءاستفاده و اذیت و آزار قرار گیرد، مصون نیست، اما عوامل متعددی وجود دارد كه پاره‌‌ای از اطفال را در مقایسه با اطفال دیگر آسیب‌پذیرتر می سازند. اطفال در سنین بین 13 تا 18 سال در معرض خطرات بیشتری هستند.

برخی از قربانیان كه به طور فعال در اطاق های گپ زنی آن لاین شركت می جویند، پیامهای پست الكتروینك رد و بدل می كنند و به طور آن لاین عكس ارسال می كنند، گاهی ندانسته شریك جرم می شوند. اطفال در این گروه سنی (13تا18سال) كه جویای رهایی از اقتدار پدر و مادر هستند، می توانند هدفهای مستعدی برای متجاوزین اینترنتی باشند.

طرق گوناگونی برای ارتكاب جرایم اینترنتی علیه اطفال وجود دارد:

استفاداه از اینترنت برای توزیع و ارسال هرزه‌نگاری اطفال، استفاده از اینترنت برای اینكه هرزه نگاری اطفال را در معرض دید كودكان قرار دهند و آنها را به مبادله عكس‌های خود تشویق كنند، اغوا كردن اطفال از طریق تماس آن لاین و به منظور شركت دادن آنها در اعمال جنسی، فریب اطفال و سوءاستفاده از آنها به منظور صنعت توریسم جنسی و اذیت و آزار اطفال آن لاین.

پاره ای از ویژگیها، جرایم اینترنتی را از سایر جرایمی كه علیه اطفال ارتكاب می یابد، متمایز می‌سازد؛ از جمله : برای اینكه طفل، مجنی علیه این گونه جرایم محسوب شود، لزومی ندارد كه تماس فیزیكی و جسمانی بین طفل قربانی و مرتكب جرم صورت پذیرد. عكسها و تصاویر معصومانه اطفال را می توان به صورت دیجیتالی به شكل عكسهای مستهجن درآورد و بدون اطلاع قربانی در سرتاسر این شبكه توزیع كرد.

از سوی دگر اینترنت این امكان را فراهم می‌آورد كه یك طفل به دفعات و برای مدتی طولانی كه می تواند برای سالها ادامه پیدا كند، مجنی علیه جرم واقع شود. این امر در اكثر موارد بدون اطلاع قربانی جرم است. وقتی كه تصویر یك كودك در اینترنت نمایش داده می شود، می تواند برای همیشه در آنجا باقی بماند. این تصاویر را می توان بدون كمترین آسیبی به كیفیت آنها و برای مدت نامحدودی در اینترنت نگهداری كرد.

ویژگی دیگر محیط آن لاین، طبیعت فرامرزی آن است. به تبع آن جرایم اینترنتی علیه اطفال را نمی توان درحصار مرزهای یك كشور محدودكرد. این جرایم مرزهای صلاحیت قضایی را در می نوردند و غالباً قربانیان گوناگونی را از كشورهای متفاوت شامل می شوند. مكان جغرافیایی یك كودك برای مجرمی كه قربانیان خود را از طریق اینترنت انتخاب می كند، اولویتی محسوب نمی شود. حتی برخی از مجرمین برای شركت در اعمال جنسی با اطفالی كه از طریق اینترنت با آنها آشنا شده اند، دست به سفرهای دور و دراز می زنند. از اینرو گستردگی فضای سایبر، نقاط مختلف دنیا را تحت پوشش قرار می دهد. لذا شناسایی جرم، مجرم و واكنش های مناسب علیه آن به مراتب مشكل تر از جرایم عادی است.

از سوی دیگر برای تعقیب و مجازات اینگونه جرایم مسایل و مشكلات خاصی مطرح است.

خلاء قانونی و فقدان ابزارهای مناسب برای كشف، تعقیب، رسیدگی و صدور حكم و اجرای مجازات از جمله این مشكلات است. قوانین سابق ابزار كارآمدی برای مواجهه با این جرایم نیست . بدیهی است؛ برای انیكه قانونگذار بتواند به این وظیفه خود به نحو شایسته ای جامه عمل بپوشاند، باید از شناخت دقیق این جرایم، علل و زمینه های جرم شناسی آن برخوردار باشد.

با این حال مهمترین دغدغه و نگرانی متوجه اطفالی است كه آن لاین بوده و در معرض آسیب متجاوزین قرار می گیرند. آنچه كه برای والدین ، صنعت اینترنت ، تعقیب كندگان كیفری، دولتها و سایر نهادهای مدنی غیردولتی بسیار حائز اهمیت است؛ آن است كه تا جایی كه امكان دارد، دانش خود را درباره جرایم اینترنتی علیه اطفال افزایش دهند، به نحوی كه بتوانند با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه مناسب از وقوع این جرایم علیه اطفال جلوگیری كنند و اینترنت را به مكانی امن برای بروز و ظهور خلاقیت كودكان تبدیل كند. برای این كه چنین تدابیری به نتیجه دلخواه برسد، باید یك سیاست جنایی روشن و جامعی، به طور خاص برای مواجهه با این جرایم اتخاذ شود.

 

ج- جنبه نوآوری موضوع

در زمینه نوآوری موضوع این كتاب باید ذكر كنم كه با توجه به این كه از پیدایش اینترنت حدود یك دهه می گذرد، تبعاً جرایم اینترنتی و به خصوص جرایم اینترنتی علیه اطفال نیز جرایمی بسیار نو ظهور هستند.

با گسترش روزافزون و حیرت انگیز تعداد كاربران اینترنتی، دامنه این جرایم نیز فزونی یافت و ضرورت تحقیق در زمینه های مربوط به این جرایم آشكارتر شدو كنفرانس های متعدد بین المللی نظیر كنفرانس پكن 1999 (مبارزه با استفاده از اینترنت برای استعمار اطفال) و كنفرانس وین 1999 (مبارزه با هرزه‌نگاری اطفال در اینترنت) در زمینه مواجهه با این جرایم برگزار شد و تحقیق های متعددی در سطح بین المللی صورت گرفت.

در كشور ما نیز اولین همایش تخصصی بررسی جرایم رایانه‌ای (دی ماه 1380) توسط نیروی انتظامی برگزار شد و موضوعات گوناگونی پیرامون جرایم رایانه ای مطرح شد، اما جرایم اینترنتی علیه اطفال به طور خاص مورد بررسی قرار نگرفت و به جرات می توان گفت كه هیچ تحقیق جامعی در زمینه این جرایم در سطح داخلی صورت نگرفته است و همین امر انگیزه مرا برای برداشتن گامی هرچند كوچك بیشتر كرد.

 

 

 

 

 

 

فصل اول- جرایم اینترنتی علیه اطفال

از منظر قوانین و سیاست ها

مبحث اول- هرزه نگاری اطفال در اینترنت از منظر حقوق و رویه

اینترنت ارتباط عظیم و سنگین بین شبكه های كامپیوتری در قلمرو فاقد مرز فضای سایبر است. اینترنت یك عنصر كلیدی در كنار پروسه جهانی شدن است. در جایی كه فنآوری های نوین دستیابی به اطلاعات را سریع تر، اساسی تر و وسیع تر كرده است، اینترنت امكاناتی فاقد محدودیت در گشودن افق های جدید دانش و ارتباطات در سطح دنیا را داراست.

نكته مسأله برانگیز این است كه این فنآوری ساخته بشر ، خنثی است. در بهترین حالت ابزار پیشرفتی است كه دارای منافع چندگانه برای نوع بشر است، در بدترین حالت، قصورهای انسانی و تغییرات برای سوءاستفاده ، متأسفانه آن را به عنوان ابزار سوءاستفاده و استثمار در آورده است. هرزه نگاری كودكان از طریق اینترنت بیانگر لبه تاریك ماهیت بشر در مواردی است كه از فنآوری برای انجام رفتارهای غیرانسانی، خطرناك و موهن استفاده می كند و این فنآوری تبدیل به ابزاری در دست مجرمان می‌شود.

مثال های چنین جرایمی فراوان است. به عنوان نمونه؛ «در سال 1996 میلادی یك كشیش به مجازات 6 سال زندان در بریتانیا برای گردآوری و تبادل هرزه‌نگاری كودكان با دیگران از طریق اینترنت محكوم شد. هزاران صفحه مطالب مستهجن در فایل های او پیدا شد. در سال 1997 میلادی عملیات بی گناه (OII)، عملیات ضربتی در زمنیه هرزه‌نگاری كودكان كه در ایالات متحده انجام شد، منجر به 90 مورد جلب و 80 مورد محكومیت شد. در همان سال حملات پلیس به هسته های شبكه های پدوفیلی در فرانسه منجر به حكومت چند مظنون شد.

در نیوزلند، پدوفیلی با حدود 3500 مورد هرزه‌نگاری كودكان، همراه و مركب با جماع با حیوانات و شكنجه، در كامپیوترش یافت شد».

موقعیت زمانی پیچیده تر می شود كه استثمارگران جنسی كودكان زمینه های جدید برای عملیات خود درجایی بیابند كه بصورت توده عظیم در یك محل خاص باشد. از حیث فنی، آنها همچنین هوشمندتر شده اند. با افزایش كدهای گمراه كنده برای كوشش در جهت «رمز گذاری» اطلاعات، آنها توانایی پیام های اعتماد آمیز را در شكل پنهان می یابند تا از این طریق كانال های آنها، قابل دسترسی توسط ماموران قانون نباشد.

 

1- تعریف هرزه‌نگاری كودك

درك اینكه هرزه نگاری كودك چیست یكی از مشكل ترین جنبه های مورد بحث این معضل است. تفاسیر فرهنگی متفاوت وجود دارند از این كه وقاحت یا اغوا چیست، در برخی از فرهنگ ها، عشق (تغزل= erotica) پورنگرافی تلقی می شود.

بسیاری از افراد در تصور تصاویر هرزه‌نگاری كودك دچار مشكل هستند و بنابراین درك نمی كنند كه منظور از «هرزه‌نگاری كودك» چیست. همچنین در بین مسایلی كه موجب عدم توافق می شود، سن رضایت برای روابط جنسی، اینكه در اختیار داشتن ساده هرزه‌نگاری كودك باید جرم باشد، اینكه یك كودك بالفعل درگیر باشد و اینكه تصاویر ترسیمی متشكله هرزه نگاری چه وضعی دارد، قابل ذكر است.

گروه متخصصان اینترپول برای جرایم علیه كودكان بیان می كند كه « هرزه‌نگاری كودك پیامد استثمار یا سوءاستفاده جنسی ارتكابی علیه یك كودك است. آن می تواند به عنوان هر ابزار ترسیم یا تشویق سوءاستفاده جنسی كودك ، از جمله پرینت یا صوت تمركز یافته بر عمل جنسی یا اندام جنسی كودكان تعریف شود.»

پروتكل اختیاری كنوانسیون حقوق كودك برای فروش كودكان، فحشای كودكان و هرزه‌نگاری كودك، هرزه‌نگاری كودك را تعریف می كند و به عنوان«هر نمایش، كه به واسطه آن، یك كودك واقعاً یا به طور شبیه سازی به فعالیت صریح جنسی یا هر نمایش اعضای جنسی كودك، كاركتراهای زمینه ای كه برای هدف جنسی ترسیم می‌شود، تشویق می كند.»

هرزه‌نگاری كودك می تواند به اشكال مختلف وجود داشته باشد. هرزه‌نگاری بصری كودك عمومی تر است و به معنای ترسیم بصری كودك تشویق شده به فعالیت جنسی صریح، واقعی یا شبیه سازی، یا نمایش وقیحانه و زشت اندام جنسی است. هرزه‌نگاری سمعی كودك استفاده از هر واسط صوتی استفاده كننده از صدای كودك، واقعی یا شبیه سازی  ، به قصد انگیزش جنسی كاربر است. هرزه‌نگاری كودك می تواند متن ساده ای باشد كه به تشریح اعمال جنسی می پردازد یا به قصد انگیزش جنسی تهیه شده باشد.

2- هرزه نگاری كودك به عنوان یك مسأله كلیدی

ویدئوها و عكس های مستهجن معمولاً دلیل غیرقابل ردی هستند كه سوءاستفاده كودك رخ داده است. هرزه‌نگاری غالباً مربوط به قاچاق كودكان است، زیرا كودكان قاچاق شده از یك كشور به كشور دیگر برای ایجاد هرزه‌نگاری كودك استفاده می‌شوند. مواردی بی شماری از تصاویر هرزه‌نگاری كودك در اینترنت قابل دسترسی است. این بدین علت است كه اینترنت امكان تكثیر تصاویر را بدون مرز و محدوده و انتقال آنها به آسانی را میسر می سازد. اینترنت جمع‌آوری هرزه‌نگاری كودك را به صنعت عظیم تخلفات تبدیل كرده است.

عكس های سوءاستفاده از كودك گاه در سری های شماره‌دار برای تسهیل تعیین هویت و جمع‌آوری (كلكسیون) ارائه می شود. مجموعه سازان (كلكسیونرها) سعی در پركردن سری عكس های خود می كنند. عكس ها می توانند همچنین بخشی از یك داستان كوتاه، با عكس های متحرك در طی داستان باشد. در برخی عكس های اخیر اسم واقعی كودك ذكر شده است.

پورنوگرافی كودك به سوءاستفاده كنندگان كمك می كند به خواسته كودكان پی ببرند. اغلب كودكان به گونه ای با لبخند و رضایت در عملی كه در آن شركت و آن را تجربه كرده اند، ارائه می شوند.

برای كودك مشمول، پیام های طولانی مدت از هرزه‌نگاری كودك وجود دارد. خواه فردی كه هرزه‌نگاری را خلق كرده تعقیب شود یا خیر، یك تصویر پرونوگرافیك جزء اموال (در دسترس) عموم در می آید و توزیع آن ادامه می یابد و ممكن است آن كودك از این حیث بیشتر صدمه ببیند.

هرزه‌نگاری كودك همچنین ممكن است به عنوان ابزار نمایش وقیحانه كودك استفاده شوند و به وسیله نشان دادن كودكان دیگر درقضایای پورنوگرافیك ، آن كودك را ترفب به این كار كنند.

ارتباط بین صرف تصرف هرزه‌نگاری كودك و سوءاستفاده از كودكان قوی است. به نظر می رسد كه تعداد زیادی افراد كه هرزه‌نگاری كودك را دراختیار دارند، همچنین سوءاستفاده جنسی از كودكان كرده باشند.

 

3- راهكارهای بین المللی

الف- كنوانسیون حقوق كودك

دانلود جرائم اینترنتی علیه اطفال و زمینه های جرم شناسیادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
جرائم اینترنتی علیه اطفال و زمینه های جرم شناسی ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->

عطر - عطر گیرنده دیجیتال موبایل خرید اینترنتی تک سبد گیرنده دیجیتال موبایل خرید دانگل براوو دانگل ezcast گن لاغری گن لاغری میس بلت عینک ریبن اصل خرید hot shaper خرید لیوان لنزی ساخت وبلاگ فروش گوش پاکن برقی لباس زنانه ساعت مچی ارزان هاست لینوکس خرید کیف اسباب بازی مگامایند 19500 تومان مونوپاد دستکش جادویی سیلور تاچ مونوپاد حرفه ای ساعت دیواری فانتزی کارواش خانگی خرید مونوپاد ارزان خرید لباس زنانه ساعت دیواری فروش فانی بافت خرید ساعت دیواری مدرن پاور بانک همراه اتو موی پرو ویو prowave چراغ جادویی لایت آپ light up عینک آفتابی مارک فانتوم جادویی خرید مونوپاد با ضمانت فروشگاه خرید ساعت دیواری خرید گن لاغری مردانه شلوار ساپورت عینک آفتابی پلیس دستگیره آشپزخانه سیلیکونی خرید ساعت مچی کاسیو ساعت مچی کاسیو عینک آفتابی مردانه توپ هاور بال hover ball ساخت وبلاگ رایگان دوره آموزشی| کلاس| بازرسی فنی| جوش| پایپینگ| رنگ - دوره بازرسی جوش پایپینگ مدرک معتبر و بین المللی گواهینامه رنگ و سندبلاست